יעקב קשמכר החל את הקריירה שלו בצילום ובצילום באמצע שנות ה -60 בניו יורק והיום הוא אחד מאמני הקבלה המובילים בצפת, שזכה לתהילה עולמית בהשתתפות תערוכות אמנות במוזיאונים וגלריות לאמנות בכל רחבי העולם. כשעבר לצפת ב -1973 הוא הציג את העולם הדתי באמנותו החדשנית והחזונה. לאורך כל שנות הצפת, יעקב היה תמיד גלריה, שיתוף עבודתו ואת השקפת עולמו עם הציבור. בהשראת האמנות שלו, אמנים צעירים רבים למדו את עבודותיו של המאסטר, ולאחר מכן שילב את הרעיונות שלו, הסגנון, הטכניקות והנושאים לתוך היצירות שלהם. השפעת הקשמכר נתפסת בגלריות רבות בצפת.

יעקב קשמכר יעקב קשמכר קליגרפיה

יעקב רואה את האמנות שלו כתמיכה מדיטטיבית לעצמו ולמתבוננים ביצירותיו. יש לו פרשנות סימבולית רב-שכבתית לכל עיצוב, המבטאת מסר רוחני לצופה. אבל האיכות המופשטת של עבודתו מאפשרת לכל אדם לגלות את משמעותו ואת ההבנה שלו על ידי צפייה, התבוננות ומדיטציה.

ציוריו הקונסטרוקציוניים הגאומטריים של קסמאכר מתארים את היחסים הלוגיים בין מספרים, קבלה ועקרונות אמונה יהודיים מסורתיים. הם מדגימים את הסדר והאחדות שנמצאו בתוך היקום ומשקפים את חוכמת האלוקים האינסופית. עיצובים של יעקב מבוססים על מספרים סמליים בתורה וקבלה. הערכים המספריים של אותיות ומילים בעברית תורמים גם לתפיסות עיצוב.

בעוד שהאמנות הגיאומטרית שלו היא אינטלקטואלית, צילוםו של יעקב הוא רגשי: תפיסת דימויים והעלאת רגשות על ישראל, צפת, יהודים, ישראלים וחסידים. הוא רואה בצילום הזדמנות להקפיא זיכרונות והופעות. הוא אומר, "התצלומים הם אמצעי נהדר לתקשורת מיידית של מצב הרוח, הרגש וההצהרה".

צבעו של קסמכר ותצלומיו המופשטים מעניקים ביטוי גרפי לעניינים הרוחניים שלו. תצלומיו הפנורמיים של המקומות הקדושים בישראל מתארים את היופי הטבעי של ארץ הקודש ואת השלום המקיף את מורינו ואת רבני ימי קדם.

החשיפות הכפולות שלו ותמציות מרובות דימויים אחרות הן בעלות איכות מיסטית תלת מימדית. יש טשטוש של סדר ומציאות, אשר לעתים קרובות נותן אפקט אחר. כל חשיפה כפולה מתוכננת להקרין תחושה של התקדמות או תאורה, עומק או שניהם. נושאים חוזרים ונשנים כוללים את טבעו הנצחי של העם היהודי, תקווה לעתיד, ושלא משנה עד כמה חשוכה או קודרת תהיה תקופה, יהיה אור בסוף.

תגובה אחת

  1. אני מכיר שנות רבות את עבודתו של יעקב וממליץ על יצירותיו לכל מי שמעריך ומתעניין בסוג כה מיוחד של אמנות יהודית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.